Vedeli ste, že vínnym muškám dorozfilám vďačíme za mnohé kľúčové objavy v biológii? Aký vplyv majú probiotiká na črevnú mikroflóru u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev? To sú témy výskumov, ktorými sa zaoberajú víťazky súťaže L’ORÉAL-UNESCO pre ženy vo vede 2019.

V utorok 1. októbra 2019 boli v Bratislave už po tretíkrát slávnostne vyhlásené výsledky súťaže L’ORÉAL-UNESCO pre ženy vo vede. Obe výherkyne získali výhru vo výške 5000 eur, ktorú môžu investovať do ďalšieho výskumu alebo na osobné účely. Cieľom projektu je vyzdvihnúť prácu slovenských vedkýň a upriamiť pozornosť médií na ich talent a úspechy, osloviť mladú generáciu a motivovať ju k zvoleniu vedeckej kariéry.

Súčasťou bola panelová diskusia na tému: “Postavenie ženy vo vede”,  za účasti dám:

Ing. Petra Kotuliaková, PhD. zakľadateľka a riaditeľka Aj Ty v IT, Slovensko

PhDr. Martina Knoop, PhD. - riaditeľka pre Výskum v národnom vedecko-výskumnom centre, Francúzsko

PhDr. Magdaléna Piscová, CSc., samostatný vedecký pracovník inštitútu Sociologického ústavu SAV

Panelovú diskusiu moderoval Daniel Straka, výkonný riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity. 

Do úzkeho finále L’ORÉAL-UNESCO pre ženy vo vede sa prebojovalo 12 finalistiek, ktoré predstúpili pred odbornú porotu 7. júna 2019. Tá bola zostavená zo zástupcov Slovenskej akadémie vied, Slovenskej komisie pre UNESCO a členom komisie bol generálny riaditeľ spoločnosti L’Oréal Tomáš Hruška. Dve víťazky si na slávnostnom odovzdávaní cien 1. októbra 2019 v Bratislave prevzali ocenenie v hodnote 5000 eur.

Tohtoročné ceny boli udelené v kategórii do 35 rokov Mgr. Martine Gálikovej, PhD. z Ústavu zoológie SAV v Bratislave a v kategórii do 45 rokov RNDr. Vlaste Demečkovej, PhD. z Ústavu biologických a ekologických vied, Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Pre viac informácií o L’ORÉAL-UNESCO Pre ženy vo vede  na Slovensku navštívte www.prezenyvovede.sk.

O víťazkách

Mgr. Martina Gáliková, PhD.

pracuje na Ústave zoológie SAV v Bratislave a cieľom jej práce je využiť drozofilu na štúdium obezity spôsobenej nedostatkom steroidných hormónov produkovaných pohlavnými žľazami. „Tento typ obezity sa u ľudí vyskytuje najmä v súvislosti s nedostatkom estrogénu a testosterónu. K poklesu týchto hormónov dochádza pri starnutí, menopauze alebo pri liečbe rakoviny gonadektómiou. Gonády drozofíl produkujú steroidné hormóny ekdysteroidy, ktoré kontrolujú rozmnožovanie. Náš doterajší výskum ukázal, že podobne ako pohlavné hormóny u ľudí, ekdysteroidy ovplyvňujú metabolizmus u drozofily. Cieľom našej ďalšej práce je zistiť presný molekulárny mechanizmus, ktorým steroidné hormóny regulujú metabolizmus tukov a karbohydrátov. Odhalenie úlohy pohlavných hormónov pri vzniku obezity je dôležité nielen z hľadiska základného výskumu, ale aj z biomedicínskej perspektívy,“ dodáva k svojej práci Martina Gáliková.

 

RNDr. Vlasta Demečková, PhD.

pôsobí v Ústave biologických a ekologických vied, Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom jej projektu je výskum účinku probiotík a ich schopnosti znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev (IBD). „Ochorenia IBD predstavujú chronické celoživotné zápalové ochorenia tráviaceho traktu postihujúce najmä mladých ľudí vo veku 15 – 35 rokov. Neliečené ochorenie môže viesť k vážnym komplikáciám, napríklad k rakovine hrubého čreva a následne až k smrti. V rámci týchto ochorení zohráva dôležitú úlohu črevná mikroflóra, ako aj abnormálna imunologická reakcia organizmu vedúca k zápalu črevnej sliznice. Súčasný výskum účinku probiotík je vo veľkej miere zameraný práve na ich schopnosti modifikovať intestinálnu mikroflóru s cieľom znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s IBD. Vhodne vyselektované probiotiká spolu s nanočasticami môžu predstavovať efektívne modulátory črevnej imunity aj v rámci novej fekálnej mikrobiálnej terapie,“ vysvetľuje Vlasta Demečková.

FOTO: LOREAL

 

European Researchers' Night

The festival of science - European Researchers' Night is an annually organized event throughout Europe. The ERN is the largest of its kind in Slovakia and Europe, bringing together people and researchers in 300 cities in about 25 countries on the last Friday of September. This year´s edition will take place on 29 September 2023 and you can look forward to the 17th anniversary of the science festival in Slovakia.

More

Calendar

No events available.

Partners